• Usmernenie pre žiadateľov k vystaveniu odpisu dokladu o vzdelaní (vysvedčenia)

1. Podľa Vyhlášky Ministerstva školstva Slovenskej republiky č. 326/2008 Z. z. o druhoch a  náležitostiach vysvedčení a ostatných školských tlačív vrátane spôsobov ich evidencie a uloženia škola vydáva nasledovné doklady o vzdelaní:
              • vysvedčenie,
              • vysvedčenie s doložkou,
              • vysvedčenie o maturitnej skúške.
          2. Odpisy vysvedčení  sa  vyhotovujú iba v odôvodnených prípadoch. Odpis nahrádza originál.
          3. Žiadosť o vydanie odpisu vysvedčenia musí byť doručená na sekretariát školy osobne, poštou alebo mailom  (v prípade zaslania mailom na adresu sekretariat@spspo.sk musí byť žiadosť naskenovaná s vlastnoručným podpisom žiadateľa).
          4. Lehota na vybavenie žiadosti o odpis vysvedčenia je podľa zákona 30 dní.
          5. Odpisy vysvedčení sa vydávajú do vlastných rúk žiadateľa  alebo osobe, ktorá má úradne overené písomné splnomocnenie žiadateľa,  v súlade so Zákonom č. 18/2018 Z. z. o ochrane osobných údajov v platnom znení.
          6. Odpisy vysvedčení je možné poskytnúť len  od maturitného ročníka 1994/1995. Predchádzajúce katalógové listy a maturitné protokoly, ktoré slúžia ako jednoznačný podklad pre vystavenie odpisu vysvedčenia, sú uložené v Štátnom archíve Slovenskej republiky, pobočka Prešov, Slánska 31, Prešov - Nižná Šebastová.
          7. Za vystavenie odpisu vysvedčenia sa neúčtuje žiaden poplatok.
          8. V prípade straty maturitného vysvedčenia je možné vydať odpis vysvedčenia iba jedenkrát!

Postup pri poskytovaní odpisu dokladu o vzdelaní (vysvedčenia)

1. O odpis môže požiadať:
          • plnoletý žiak školy,
          • absolvent školy,
          • zákonný zástupca žiaka školy v prípade neplnoletosti žiaka.
          1. Žiadosť musí byť písomná a musí obsahovať:
          • meno a priezvisko žiadateľa podľa bodu 1,
          • identifikácia žiaka školy, ktorému bol vydaný originál vysvedčenia, ktorého odpis sa požaduje, s uvedením nasledovných osobných údajov:
            • meno a priezvisko, rodné priezvisko,
            • dátum narodenia,
            • rodné číslo,
            • adresa,
            • telefónny kontakt na účely komunikácie,
            • školský rok, za ktorý žiadateľ odpis požaduje,
            • trieda, ktorú žiak navštevoval,
            • študijný odbor,
            • meno a priezvisko triedneho učiteľa,
          •  dôvod žiadosti o vydanie odpisu vysvedčenia.