• Erasmus+ - mobilita - Oslo

• V dňoch 14. – 20.04.2024 sa riaditeľka školy a koordinátorka projektu Erasmus+ zúčastnili kurzu s názvom „Structured Educational Visit to Schools & Training Seminars in Norway“ v Osle, ktorého poskytovateľom bola organizácia English Matters.

Cieľom kurzu bolo oboznámiť sa so vzdelávacích systémom krajiny, navštíviť rôzne typy škôl za účelom získať poznatky o štátnych a školských vzdelávacích programoch, spôsobe výučby a kurikulách jednotlivých škôl.

Pod vedením školiteľov sme získali nové znalosti v oblasti nástrojov na reflexiu učenia a profesionálneho rozvoja. Spoznali sme krajinu, prírodu, významné kultúrne a historické miesta, ľudí, ich zvyky, tradície a spôsob života. V rámci vzdelávacieho systému v Nórsku sme sa zúčastnili terénneho vzdelávacieho projektu „Contexts4Content“.

Taktiež sme boli aktívne zapojené do štruktúrovaných vzdelávacích návštev v 3 stredných školách – Etterstad videregående skole, Stovner videregående skole a Lambertseter videregående skole, v ktorých sme aktívne participovali na vyučovacích hodinách anglického jazyka, matematiky a príbuzných predmetov. V rámci seminárov sme sa veľa dozvedeli o vzdelávacom systéme v Nórsku, štátnom a školskom vzdelávacom programe, kurikulách, riadení škôl, organizácii vyučovacieho procesu, spôsoboch práce, využívaní digitálnych technológií, hodnotení žiakov, o práci so žiakmi s rôznymi výchovnovzdelávacími problémami a so žiakmi z etnických menšín.

Na kurze sme spoznali nových ľudí (kurzu sa zúčastnilo približne 80 pedagogických zamestnancov z Talianska, Španielska, Estónska, Rakúska, Bulharska, Nemecka, Francúzska, Českej republiky, Portugalska, Slovenskej republiky a Grécka) a získali sme nové kontakty pre ďalšiu spoluprácu na projektoch v programe Erasmus+.

• Milí žiaci, učitelia a zamestnanci našej školy!

Liga proti rakovine pomáha na Slovensku onkologickým pacientom a ich blízkym už 34 rokov aj vďaka známej zbierke Deň narcisov, ktorá sa bude konať i na našej škole vo štvrtok - 18. apríla 2024. V tento deň, pripnutím kvietku narcisu, môžeme vyjadriť spolupatričnosť onkologickým pacientom a dobrovoľne ich finančne podporiť.

Na Slovensku ich ročne pribúda približne 40 000 a každý z nás pozná niekoho, koho zasiahlo toto náročné ochorenie.

Viac o možnostiach prispenia, ako i o konkrétnej pomoci onkologickým pacientom, ktoré realizuje Liga proti rakovine, nájdete na www.dennarcisov.sk

Ďakujeme za vašu spolupatričnosť a podporu

• Stredoškolská odborná činnosť

• Dňa 26.3. 2024 sa konalo krajské kolo 46. ročníka Stredoškolskej odbornej činnosti na Strednej odbornej škole technickej v Prešove. Našu školu reprezentovali žiaci s 3 súťažnými prácami v 3 rôznych súťažných odboroch.

V odbore 12 – Elektrotechnika, hardware, mechatronika prezentovali prácu s názvom Špionážny dron riešitelia Rastislav Samuel Kiša a Filip Žabecký zo IV.C triedy. Táto práca sa na krajskom kole umiestnila na 2. mieste a postupuje do celoslovenského kola, ktoré sa bude konať v termíne  24. - 26. 4. 2024 na  SOŠ veterinárnej v Nitre.

V odbore 05 -  Životné prostredie, geografia, geológia nás zastupovala práca s názvom Elektrické autá a ich dopad na životné prostredie riešiteľa Jána Sciranku z I.B triedy, ktorá sa umiestnila na 4. mieste bez postupu na celoslovenské kolo.

V odbore 14 - Tvorba učebných pomôcok, didaktické technológie sa riešiteľ Andrej Svat zo IV.A triedy s prácou s názvom Metalografia a tepelné spracovanie ocele na krajskom kole neumiestnil.

Súťažiacim blahoželáme k dosiahnutým výsledkom a prajeme veľa úspechov na celoslovenskom kole súťaže SOČ.