• Múzeum židovskej kultúry
     • Múzeum židovskej kultúry

     • Prešov bol vždy mestom, ktoré v sebe spájalo rôzne národy, kultúry i náboženstvá. Za poznávaním histórie a kultúry židovského národa sa vybrali žiaci I.B triedy 16.5.2018 do Múzea židovskej kultúry v Prešove. Mali možnosť vidieť nádherný interiér synagógy a na jej prvom poschodí si pozreli tzv. Barkányho zbierku judaík – predmety späté so židovským náboženstvom, sviatkami, kultúrou i bežným životom. Obohatením samotnej prehliadky bol aj výklad, ktorý pripomenul žiakom históriu židovského národa, jej svetlé i temné stránky. Exkurzia prispela k tomu, aby si žiaci uvedomili rôznorodosť jednotlivých kultúr i náboženstiev, aj ich miesto v živote súčasného mladého človeka. FOTO
      Mgr. Michaela Kozárová, PhDr. Emília Alcnauerová

    • BIBLIA NA CESTÁCH
     • BIBLIA NA CESTÁCH

     • BIBLIA NA CESTÁCH je názov výstavy, na ktorej sa zúčastnili 15.5.2018 žiaci II.A triedy. Cieľom výstavy je priblížiť knihu kníh súčasnému človeku. Mali sme možnosť prezrieť si  exponáty tejto knihy z rôznych historických období (najstaršia bola zo 17. storočia) napísané v rôznych svetových  jazykoch, vrátane detských ilustrovaných kníh.
      Zaujímavé boli knihy písané švabachom, v latinčine, staroslovienčine, staročeštine a pod. Unikátom bola Biblia vydaná v počte len troch kusov, ktorá váži takmer 10 kg a každá z jej 66 kánonických kníh je vytlačená v inom svetovom jazyku. Z nových kníh je nielen pre zberateľov zaujímavé luxusné prevedenie tzv. BIBLIE-DALÍ, v ktorej ilustrácie namaľoval slávny španielsky maliar Salvador Dalí. Kniha váži 17 kilogramov a na Slovensku je len 333 kusov tejto knihy.
      Ďalšou zaujímavosťou sú Biblie zo vzdialeného Tichomoria, či Nový zákon v jazyku pôvodných obyvateľov Nového Zélandu. Skutočným unikátom je „Biblia“ vo forme MP3 v jazyku pidgin-english, ktorým hovoria domorodci na ostrove Papua nová Guinea. Tento prístroj je napájaný solárnou energiou. Zvláštnosťou je tzv. Biblia do nepohody (vystavená v akváriu), ktorá je vode odolná a nehorľavá.
      Výstavu odporúčame všetkým, ktorí sa zaujímajú o Bibliu a knihy vôbec.
      PhDr. Emília Alcnauerová FOTO